← НАЗАД НА БОЗА
Амалфи

Амалфи

Амалфи е мало гратче и во провинцијата Салерно во Италија. Амалфи лежи на почетокот на длабока клисура, опкружено со драматични карпи и крајбрежни...

Патувај | Нема коментари

Градината Filoli во Сан Франциско

Градината Filoli во Сан Франциско

Филоли градината е позната како една од најубавите градини во Америка. Се наоѓа 30 милји јужно од Сан Франциско на источната падина на планината Санта...

Патувај | Нема коментари

Пенанг

Пенанг

Најголемиот град на малезискиот остров Пенанг, Џорџтаун познат е како престолнина на храната во која се мешаат вкусовите на мелезиската, кинеската,...

Патувај | Нема коментари

Exbury Градините во Њу Форест, Англија

Exbury Градините во Њу Форест, Англија

Во групата на најдобрите градини во светот припаѓаат познатите англиски Exbury градини. Едностано невозможно е а да не го привлече вашето внимание оваа...

Патувај | Нема коментари

Легзира

Легзира

Мало гратче лоцирано на југозападниот делна Мароко, на брегот на Атлантски Океан.   Покрај ова гратче е лоцирана преубава плажа од црвен песок. Плажата...

Патувај | Нема коментари

Искиа

Искиа

Искиа е италијански остров кој се наоѓа во Тиренското Море, на северниот дел од Неаполскиот Залив. Со своите 60.335 жители Искиа е трет остров по број на...

Патувај | Нема коментари

Пештерите Соф Омар

Пештерите Соф Омар

Со должина од 15,1 километри, оваа пештера е најдолгата во Африка, а втора по должина во светот. Се наоѓа во Етиопија, а официјално откриен е во 1897 година....

Патувај | Нема коментари

Палатата Топкапи

Палатата Топкапи

Палатата Топкапи била официјалната резиденција на турските Султани речиси 400 години. Денес е една од главните туристички атракции во Истанбул, а порано...

Патувај | Нема коментари

Подземниот град

Подземниот град

Деринкију е името на подземниот град кој се наоѓа на територијата на денешна Турција. Се верува дека овој град бил населен од Фригијците отприлика...

Патувај | Нема коментари

Сокотра – најчудното место на Земјата

Сокотра – најчудното место на Земјата

Сокотра е мал архипелаг кој се наоѓа на 380 километри јужно од Арапскиот Полуостров и 240 километри источно од Рогот на Африка, во Индискиот...

Патувај | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk