← НАЗАД НА БОЗА
Храна за подобра меморија

Храна за подобра меморија

Здравиот начин на исхрана го намалува ризикот од дијабетес, хипертензија и срцеви заболувања, но сеуште не е јасно дали е точна хипотезата дека има...

Здраво тело | Нема коментари

Храна која изгледа како дел од телото и е добра за истиот

Храна која изгледа како дел од телото и е добра за истиот

Пронајдовме 10 типови на храна кои изгледаат многу слично како некои делови од телото, а всушност се и добри за истите. Дали е тоа случајно? Можеби. 1.    ...

Здраво тело | Нема коментари

НАЧИНИ ДА ЈА ПОБЕДИМЕ НАСТИНКАТА

НАЧИНИ ДА ЈА ПОБЕДИМЕ НАСТИНКАТА

Дали го избегнувате вашиот соработник кој во последно време непрестајно кашла, и има симптоми на настинка и грип? Имате фобии од настинка и грип?...

Здраво тело | Нема коментари

МАСТИТЕ – ЗДРАВИ ИЛИ НЕЗДРАВИ???

МАСТИТЕ – ЗДРАВИ ИЛИ НЕЗДРАВИ???

Оние индивидуи кои што сакаат со текот на годините да ја зачуваат здравата телесна тежина, не би требало да бидат опседнати со внесувањето на масти во...

Здраво тело | Нема коментари

Да ги споредиме шеќерите!

Да ги споредиме шеќерите!

Претставниците на Британската асоцијација на нутриционисти уверуваат дека шеќерот почнува да дејствува подмолно уште со самото конзумирање. Овој...

Здраво тело | Нема коментари

Вежбајте сами

Вежбајте сами

Бидејќи никој не може да земе и да вежба наместо вас, така не мора и никој да ви каже колку и кога да вежбате. Болката и напнатоста во мускулите влијаат на...

Здраво тело | Нема коментари

Совети како да го подобрите спиењето

Совети како да го подобрите спиењето

Квалитетното ноќно спиење е една од најважните и најнеопходните работи за вашето тело. Со квалитетно спиење му помагате на вашиот мозок, срце и целото...

Здраво тело | Нема коментари

Победете ја депресијата со исхрана

Победете ја депресијата со исхрана

Депресијата е еден од најчестите емотивни нарушувања во денешно време. Се манифестира во неколку степени: од чувство на тага до зголемена мизерија и...

Здраво тело | Нема коментари

За што сè е добро кафето?

За што сè е добро кафето?

Многу од нас не можат да си го замислат денот без кафе. Знаете ли дека тоа позитивно влијае и на вежбањето, бидејќи кофеинот го поттикнува согорувањето...

Здраво тело | Нема коментари

Сок од вишни за мирен сон

Сок од вишни за мирен сон

Заборавете на топлото млеко или чајот од камилица. Ако не може да заспиете најдобро е пред да си легнете да испиете една чаша сок од вишни. Научниците...

Здраво тело | Нема коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk